تبلیغات
خــــــاله ســــوســــکـه - اسپندارمذگان

خــــــاله ســــوســــکـه

نوشته های یه دختر دیوونه

اسپندارمذگان

در ایران باستان روزی موسوم به روز عشق بوده است!   

 این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 29 بهمن. این روز سپندارمذگان یا اسفندارمذگان نام داشته است

  

فلسفه بزرگ داشتن این روز به عنوان روز عشق به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب میکردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند ، هر یک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند.

بعنوان مثال روز اول روز اهورا مزدا ، روز دوم روز بهمن (سلامت و اندیشه ، نخستین صفت خداوند)  ، روز سوم اردیبهشت (بهترین راستی و پاکی که باز از صفات خداوند است) ، روز چهارم شهریور(شاهی و وفرمانروایی آرمانی که خاص خداوند است) و روز پنجم سپندار مذ بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است یعنی گستراننده ، مقدس و فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی و تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد ، زشت و زیبا را به یک چشم مینگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان میدهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند.

در هر ماه یک بار نام روز با نام ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد ، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه ، مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت که در ماه مهر مهرگان لقب میگرفت. به همین دلیل روز پنجم ماه دوازدهم که ماه و روز هر دو سپندار مذ نام داشت جشنی با همین عنوان می گرفتند.

سپندار مذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند و مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند.


+ببخشید که با یک روز تاخیره
[ دوشنبه 30 بهمن 1391 ] [ 01:47 ب.ظ ] [ نگار ] [ نظرات() ]